Užitečné tipy, jak vybrat bezpečnostní kamery

Užitečné tipy, jak vybrat bezpečnostní kamery

Bezpečnostní kamery jsou stále populárnější a jen těžko si v dnešní době představit komplexní zabezpečovací systém, který by se bez zařízení zaznamenávajících obraz obešel. Ono totiž mít přehled, co se ve střeženém prostoru děje a v případě jeho narušení nezvaným hostem mít v rukávu kvalitní důkazní materiál, který napomůže k dopadení a usvědčení pachatele, je základ. Tedy za předpokladu, že víte, jak se na trhu s širokou škálou zařízení rozmanitých vlastností a technických parametrů zorientovat a vybrat mezi nimi kvalitní bezpečnostní kamery.

Dohled pro interiér, anebo exteriér?

Na samotném počátku je třeba si uvědomit, zda poptáváte venkovní nebo vnitřní bezpečnostní kamerový systém.

Zařízení pro dohled v interiéru se umisťují dovnitř nemovitostí tak, aby byla za každé povětrnostní situace chráněna před nepříznivými rozmary počasí. Vnitřní bezpečností kamery se zpravidla instalují do rohů stropů. Zvláštní péči věnujte výběru kamery co do technologie „nočního vidění“ tak, abyste se mohli cítit v bezpečí i během spánku.

Venkovní bezpečností kamery mají zesílenou konstrukci tak, aby bez úhony úspěšně odolávaly nepřízni počasí. Voděodolnost je proto základní vlastností, která je stejně důležitá, jako kvalitní noční režim.

Analogová nebo digitální bezpečnostní kamera?

Analog vs digitál

Obě kategorie lze spárovat s chytrým zařízením či televizí a rovněž snímané úhly jsou velmi podobné. Tím však výčet společných znaků končí.

Analogové kamerové systémy mají i po letech na trhu své místo. Dnes si je pořizují hlavně méně nároční zákazníci, kteří oproti digitálním alternativám oceňují jednodušší nastavení systému, nižší požadavky na kapacitu pevných disků ukládajících záznam a samozřejmě příznivější cenu. Ale pozor – ani tak nejde o žádné vykopávky.

S nástupem vlny digitálu totiž spatřila světlo světa i vyspělá analogová technologie známá jako TVI a CVI nebo AHD systém, která „stařičký“ analog oblékla do nového kabátu. Tato zařízení charakterizují:

  • rozlišení až WQHD do 4 Mpx,
  • jednoduchá infrastruktura zapojovaného systému,
  • obraz bez zpoždění,
  • správa přes LAN,
  • možnost přenosu pasivního signálu až na vzdálenost 500 m.

Nutné je však zmínit i nekomfortní aspekty, kterými jsou zejména:

  • vzdálenost přenosu omezená délkou kabelu,
  • vyšší potenciál rušení.

Digitální kamerové systémy, chcete-li IP systémy. Jejich obraz o rozlišení až 8 Mpx se šíří bezdrátově skrze digitální počítačovou síť a mezi hlavní plusy této kategorie „velkého bratra“ patří:

  • pokrytí větší plochy za užití nižšího počtu kamer než v případě analogu,
  • využití optických i metalických spojů,
  • možnost aplikace funkce čtení SPZ.

Vedle vyšších pořizovacích nákladů je pomyslným minusem také infrastruktura náročnější na instalaci a navazující nastavení.

Barevnost pořízeného záznamu

Výstupem bezpečnostních kamer je obrazový záznam, chcete-li video. Proto je důležité, aby parametry byly maximálně kvalitní a v případě potřeby jste z kamer dostali ne kostičkované, rozmazané a nic neříkající obrázky, ale co nejpřesnější podobu narušitele střeženého prostoru. Jedině tak se investice do bezpečnostního systému s kamerami vyplatí.

Podle dlouholetých zkušeností odborníků z bezpečnostní agentury TOP security jsou na trhu vedle barevných kamer stále k dostání i ty černobílé. Od černobílých, tzv. ČB nebo B/W kamer se sice postupně opouští, ale stále jsou k mání. Technologický vývoj pochopitelně směřuje výhradně k barevnému snímání.

Černobílé kamery si drží svoje místo zejména díky kvalitnímu obrazu za snížených světelných podmínek, kdy řada z nich zachycuje kvalitnější obraz než mnohé alternativy s barevným snímáním. Navíc jsou samozřejmě nezanedbatelně levnější.

Výhody barevných kamer se nejvíce projevují ve dne, kdy předkládají perfektní, s černobílými variantami nesrovnatelný obraz o tom, co se ve střeženém prostoru děje. Usnadňují orientaci a v případě narušení prostoru nebo třeba pojistné události představují doslova a do písmene barvitý důkaz o tom, co, jak, kdy a proč se stalo. Při výběru doporučujeme zaměřit se na to, jak kvalitní video pořizují barevné kamery v noci. Jednotlivé modely se totiž dost liší.

Jak vybrat bezpečnostní kameru

Jednotlivé druhy kamerových systémů

Kamerové systémy (CCTV) se dělí na řadu kategorií dle konkrétních vlastností a technických parametrů. Rozlišujeme:

  • Bezdrátové kamery, které díky speciálnímu vysílači přenáší zvukový i obrazový záznam „vzduchem“, čímž odpadá nepořádek v místnostech způsobený spletitými klubky kabelů;
  • Antivandal kamery navržené pro místa s vysokou koncentrací lidí, kde existuje vysoké riziko jejich – ať už zamýšleného nebo nechtěného – poškození či dokonce zničení. Zařízení jsou proto vybavená pevným krytem z polykarbonátu nebo kovu odolným proti silným nárazům. Hodí se pro vnitřní i venkovní použití.
  • IP kamery, známé také jako webové kamery, které je možné pořídit společně s webovým serverem. Kamery bez serveru se spravují skrze počítač připojený přes USB.
  • DOME kamery, které jsou schopné libovolně přiblížit i zaostřit obraz na malé i velké vzdálenosti, a dokonce i měnit polohu. Mají 360stupňové horizontální a 100stupňové vertikální otáčení. Ovládají se prostřednictvím počítače.
  • BULLET kamery příznačně konstruované do tvaru válečku. Mají odolný kryt, a proto se používají hlavně pro dohled v exteriéru. Disponují krytím IP66.
  • Vodotěsné kamery, které nachází své využití nejen ve venkovních prostorách, ale díky houževnatým vlastnostem a schopnostem odolávat vysoké vlhkosti dokonce i při potápění nebo v bazénech.
  • Atrapy kamer, které sice nefungují a v případě potřeby z nich kýžený video záznam „nevydolujete“, ale zato plní na výbornou roli prevence a řadu pachatelů dokáží od činění protiprávního jednání odradit už jen tím, že zkrátka jsou. Vypadají totiž věrohodně a na pohled jsou jen těžko rozeznatelné od skutečných kamer. Plusem jsou pochopitelně především nízké pořizovací náklady.

Nevíte, jak vybrat bezpečnostní kamery?

Kamerové systémy představují velmi sofistikovaná zařízení a na trhu se to hemží vysokým množstvím různých modelů, které se na rozmanité škále liší kvalitou, speciálními funkcemi i cenou. Vedle zmíněných kritérií je třeba vybírat dle rozlišení obrazu, druhů objektivů a tak dále. Další užitečné rady a tipy, novinky z oboru a další užitečné informace týkající se kamerových systému najdete na tomto blogu.

Nevíte-li si rady, doporučujeme se obrátit na odborníka v oboru, který s kamerovými systémy na denní bázi pracuje, má s nimi bohaté zkušenosti a je schopen vám pomoci s výběrem nejlepšího kamerového systému pro střežení vašeho objektu. Ať už se jedná o dohled nad bytem, domem, kanceláří, obchodem nebo třeba továrnou.



Partneři webkamer


Chci ZDE článek | odkaz

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Webkamery na mapě

Statistiky kamer

Počet kamer 2580
Počet sekcí 74
Uživatelů online 17
Uživatelů dnes 511
Uživatelů celkem 3116403