K čemu slouží jednotlivé typy napájecích zdrojů

K čemu slouží jednotlivé typy napájecích zdrojů

Napájecí zdroj představuje primární součást elektronických řešení, která umožňuje veškeré procesy, jež jsou od funcionality daného zařízení vyžadovány. Jeho hlavním úkolem je zajistit stabilní napětí elektrického obvodu. V běžné elektrotechnické a elektronické praxi jsou využívány různé typy napájecích zdrojů a adaptéru se specifickými parametry zahrnujícími jednak vstupní konektor zařízení, jednak jmenovitou zátěž udávanou proudovými a napěťovými charakteristikami.

 

Typy napájecích zdrojů

Základní nabídka napájecích zdrojů specifikuje několik kategorií, které se mezi sebou liší především aplikací. Primárně se jako samostatné produkty uplatňují napájecí zdroje pro počítače (ať už stolní nebo notebooky), které jsou specifické širokou komponentní variabilitou. Základní členění napájecích zdrojů navazuje na způsob, jakým je napájení zařízení realizováno – v tomto směru rozlišujeme napájecí zdroje:

  • beztransformátorové – které přímo propojují síť a zařízení, transformace je obvykle řešena až přímo v zařízení
  • transformátorové – umožňují usměrnění napětí podle potřeby zařízení
  • pulzní – zajišťují stabilizaci napětí a vysokou účinnost

Konečné produkty dostupné na trhu se standardně mezi sebou odlišují především konstrukčně (včetně způsobu krytí) a dále aplikací. Přehled nejčastěji využívaných typů je uveden dále.

 

Otevřené napájecí zdroje

Tento typ napájecího zdroje se používá do stolních počítačů a napájí jednotlivé součásti zařízení. Jedná se o zdroj konfigurovatelný obsahující výstupy pro zapojení konektorů. Konkrétní konfigurace je řešena na základě předpokládaného zapojení do zařízení, které také definuje jejich výkonovou strukturu.

 

Uzavřené napájecí zdroje

Mezi uzavřené napájecí zdroje patří napájení stolní, určené pro vestavby (samostatně stojící nebo pro osazení na lištu) či pro zabudování pro notebooky. Tyto typy zdrojů mívají vlastní pouzdra se specifikovaným krytováním odpovídajících vlastností (IP) a výstupy pro zapojení. Charakteristiky těchto zdrojů jsou pevné a stanovené výrobcem.

 

Napájecí zdroje pro speciální účely

Tyto zdroje jsou určeny pro specifická zařezaní a konstruovány s ohledem na jejich požadavky stabilizace či účinnosti napájení. Do této skupiny se řadí speciální napájecí zdroje pro LED systémy nebo PoE, tedy zdroje pro ethernetovou síť.

 

Zdroje UPS

UPS, tedy nepřerušitelné zdroje dodávky energií představují samostatnou kategorii napájecích zdrojů, která se využívá jako mezistupeň pro zařízení, jež vyžadují nepřetržitý provoz. UPS je v některých případech rovněž zdrojem konfigurovatelným, přestože se jedná o uzavřený systém, vždy v závislosti na tom, o jak veliký zdroj se jedná a k čemu se používá. Jeho hlavní výhodou je zajištění stability napětí a jeho udržování v případě výpadků elektrického proudu.Partneři webkamer


Chci ZDE článek | odkaz

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Webkamery na mapě

Statistiky kamer

Počet kamer 2580
Počet sekcí 74
Uživatelů online 16
Uživatelů dnes 230
Uživatelů celkem 3175855